Gmach dawnego Kolegium Jezuitów (dziś Urząd Miasta Poznania) i wieża Fary przy placu Kolegiackim w Poznaniu
Felieton

Rygielski: Napoleon, Wellington, Chopin — i Jaśkowiak. Jak prezydent Poznania profanuje demokrację


Napoleon bawił 3 tygodnie w kompleksie przy dzisiejszym placu Kolegiackim, był tu też jego pogromca Wellington, Chopin dawał koncerty. Od kilku lat panuje tu prezydent Jaśkowiak, profanując demokrację.

Zagubił istotę demokracji

Wyznaje demokrację parlamentarną/pośrednią bez partycypacji społecznej, która tak ma się do demokracji sensu stricto jak krzesło elektryczne do krzesła. Wyeliminował społeczeństwo obywatelskie, odbywają się pozorowane, fasadowe konsultacje społeczne, niska jest sprawczość rad osiedli, brak debat o rozwoju miasta.

W urzędzie w niektórych komórkach panoszy się arogancja, bufonada, ignorowanie, nieudzielanie odpowiedzi nawet w trybie „dostępu do informacji publicznej", nie ujawnia finansów publicznych, nie są dotrzymywane zapewnienia, jest lekceważenie konstruktywnej krytyki i opinii w sferze publicznej poważnych gremiów. Wielu poznaniakom nie podobało się, że sporo decyzji prezydent de facto podejmował jednoosobowo, a zdominowana przez jego ugrupowanie (PO) Rada Miasta stała się maszynką do głosowania, bywa, jest ignorowana.

Postawił na rządy aparatu polityczno-urzędniczego, a ostatnio tylko urzędniczego — nie docenia działań kolektywnych we współpracy z Radą Miasta, niezależnymi instytucjami, stowarzyszeniami profesjonalistów, ruchami społecznymi, organizacjami pożytku publicznego i stowarzyszeniami mieszkańców.

Rozwój zdominowany przez beton i asfalt

A rozwój Miasta jest zdominowany przez inwestycje betonowo-asfaltowe, intensywną urbanizację często niezasadnie zwiększającą miejską wyspę ciepła, rozkwit osiedli łanowych, brak małej retencji powodującej częstsze podtopienia. To krótkowzroczność, ignorowanie ostrzeżeń światowych autorytetów w dziedzinie zmian klimatycznych (w tym IPCC).

Mapa z alternatywnym przebiegiem trasy rowerowej (170 m) wokół siedliska traszek, Uniwersytet Przyrodniczy w Poznaniu
„Awantura o 170 m bieżących" — spór o przebieg trasy rowerowej kosztem siedliska traszek.

Miasto się zwija

Miasto się zwija, traci mieszkańców, a mieszkalnictwo komunalne przez 12 lat rządów prezydenta, mimo obietnic wyborczych A.D. 2014, drepcze w miejscu. Jaśkowiak już po objęciu urzędu wiele mówił o konieczności modernizacji i szukania modelu finansowania remontu Areny. Mówił. Alternatywy też brak.

Tabela rankingu najlepszych miast do życia 2026 według kategorii, Business Insider
Poznań w rankingu najlepszych miast do życia 2026 wg kategorii (Business Insider).

Smog wraca

Już drugi rok z rzędu jakość powietrza pogorszyła się, wciąż powraca smog, kopciuchy kopcą nawet w zasobach komunalnych miasta (wbrew uchwale antysmogowej Sejmiku Wielkopolskiego). Lokalne konflikty o zieleń wciąż wybuchają. Niezadowolenie wzbudza rozmiar fiskalizmu miasta, narosły kontrowersje wokół wielu spraw społecznych.

Kolaż: portrety i czerwone mapy jakości powietrza (PM10) nad Poznaniem w styczniu 2026 r.
„Zasłużeni poznańscy hodowcy smogu A.D. 2025" — mapy jakości powietrza nad Poznaniem ze stycznia 2026 r.
Kładka pieszo-rowerowa nad Wartą; w ramce martwy ptak przy szklanej balustradzie
Kładki nad Wartą i cena estetyki — martwy ptak przy szklanej barierze.

Miasto się rozwija, ale mogłoby lepiej, a na pewno inaczej

Oczywiście, że miasto się rozwija, pięknieje tu i tam. Ale żadne polskie miasto nie stoi w miejscu. Mając budżet inwestycyjny ca. 1 mld zł, trudno nic w mieście nie zbudować. Czy jednak przez zarządzanie autokratyczne miasto nie traci zbyt wiele? Przez popełniane błędy, kontestowane, niezgodne z zasadami celowości, gospodarności i rzetelności wydawanie pieniędzy pochodzących z podatków, uznaniowe formy dofinansowania? Czy też przez zaniechania?

Radni w relacjach z prezydentem niewątpliwie są — w stosunku do mieszkańców — uprzywilejowani. Nie wadził im więc (tym z obozu politycznego prezydenta i jego sojuszników) autorytarny styl sprawowania władzy prezydenckiej. Niedawno jednak coś pękło… i pojawiło się niezadowolenie z bycia ignorowanymi. Bunt spacyfikowali bossowie KO w mieście i regionie Zawieja i Grupiński. Partyjniactwo czystej wody zadziałało w imię interesów partii. To centralizm partyjny, sposób organizacji i zarządzania partią polityczną, w którym władza, kluczowe decyzje oraz dyscyplina są skoncentrowane w rękach naczelnych organów, tu miejskich i wojewódzkich. Odmianą tej zasady jest centralizm demokratyczny, historycznie wypracowany przez partie marksistowskie (m.in. przez Włodzimierza Lenina).

Sonda WTK Otwarta Antena: na pytanie, czy Poznań jest lepszym miastem po 11 latach rządów Jaśkowiaka — 89% NIE, 11% TAK
Sonda „Otwartej Anteny" WTK (1 XII 2025): 89% głosujących uznało, że Poznań nie stał się lepszym miastem po 11 latach rządów Jacka Jaśkowiaka.

Absolutorium udzielone, kurtyna opadła

Rozkazem lokalnych przywódców KO, jeszcze przed debatą na temat raportu o stanie miasta za 2025 r. na sesji Rady Miasta, przewodnicząca klubu radnych KO Dziedzic-Biskupska zapowiedziała udzielenie prezydentowi absolutorium. Za nią wiernopoddańczą deklarację złożył w imieniu Nowej Lewicy i Centrum radny Lewandowski. Więc po co była ta debata?

Wyniki głosowania nad wotum zaufania dla prezydenta Poznania na XXXVI sesji absolutoryjnej Rady Miasta: 26 za, 6 przeciw, 0 wstrzymujących się
Głosowanie nad wotum zaufania dla prezydenta Poznania na XXXVI sesji absolutoryjnej Rady Miasta: 26 za, 6 przeciw, 0 wstrzymujących się.

Absolutorium udzielone, kurtyna opadła, nici z szumnych deklaracji zbuntowanych radnych.


Zdjęcie na okładce: A.Savin, Wikimedia Commons (CC BY-SA 3.0).

Regiony: poznan
Wiesław Rygielski
Wiesław Rygielski

Działacz ruchów miejskich w Poznaniu. Zaangażowany w kwestie ekologiczne związane z zanieczyszczeniem powietrza oraz zagospodarowaniem przestrzeni. Członek Koalicji Antysmogowej BYE BYE SMOG

Komentarze